İskele Mahallesi Ambarcı Caddesi 60. Sokak No:11/A Datça / MUĞLA
Tel:+90 252 712 85 48

Uğurlu Apart

DATÇA TARİHİ

Datça yarımadada bilinen ilk yerleşim Karia'lılar ile yaklaşık 4000 yıl öncesinde başlar. Aradan geçen yüzyıllar boyunca Mikenler, Dorlar, Persler, Büyük İskender, Rodoslular, Romalılar, Bizanslılar ve son olarakta Osmalılar tarafından yaşam alanı olarak kullanıldı. Bugünkü Datça 1909 yılında Osmanlılar tarafından Reşadiye olarak adlandırıldı. Reşadiye bugün Datça ilçesinin bir mahallesine dönüşmüş durumdadır.
Datça ilçesi çevresindeki Knidos, Burgaz ve Sarı liman bölgesindeki devam eden kazılarda her gün yeni tarihi eserler ve değerli buluntular gün ışığına çıkarılmaktadır. Devam eden kazılar sonucu ortaya çıkan eser ve elde edilen bilgiler, Anadolu topraklarında tarihin en önemli medeniyetlerinin hüküm sürdüğünü kanıtlamaktadır.
Knidos konumu itibariyle tarih boyunca denizcilerin en önemli uğrak ve sığınmalimanlarından biri olmuştur. Knidos ve çevresinin önemli deniz yollarından biri olması, tarihte fırtınalar sonucu batmış olan pek çok batığa da ev sahipliği yapmaktadır. Datça yarımdasındaki Knidos feneri teorik olarak Ege ve akdenizin birleştiği nokta olarak kabul edilmektedir.

Tarihçi Strabon'un "Tanrı yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını isterse, onu Datça Yarımadası'na bırakır" dediği söylenir. Bu ifadeye "sevinçli, huzurlu ve mutlu yaşam" sıfatlarını eklemek hiç te haksızlık olmayacaktır. Datça limanıDantel gibi işlenmiş koylarında denizin mavi ve yeşil renkleri sizi coşkuyla yüzmeye davet eder.

Patikalarında yürüken badem çiçeklerinin coşkusu sizi hülyalara daldıracaktır. Yüzlerce bitki türü yanında çok sayıda endemik bitkinin bir arada oluşu bir renk cümbüşünü gözlerinizin önüne serecektir. Esen rüzgar taşıdığı iyot kokusuyla günün her saatinde içinizi ferahlatacaktır. Nem oranının insan yaşamını olumlu etkileyecek düzeyde düşük olmaı ise ayrı bir yaşam avantajıdır. Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bu nedenle kısaca "uzun ömür" kaynağı diyoruz bu yöreye...

ESKİ DATÇA

Tek yada Eski Datça sokakları iki katlı tamamı taştan yapılmış, bahçelerini begonvillerin, kabak çiçeklerinin, sarmaşıkların süslediği, sokakları arnavut kaldırımlarıyla kaplı, evlerin kapılarının önünde saklılar dolusu çiçeklerin olduğu her yanı tarih kokan bir yöre hayal edin. İşte burası "eski Datça"dır.
Can Yücel'in her kelimesinde, her mısrasında doyasıya anlattığı, "Mekanım Datça olsun" dediği Eski Datça bugünkü Datça'nın kalbinin ilk attığı yerdir.
Eski Datça'dan bahsedip Can Yücel'den bahsetmemek olmaz. Eski Datça'nın sokaklarından birine, aslında Can Yücel'in evine giden dar sokağa da adı verilmiş. Şairin evi ise ne yazık ki ziyarete açık değil.

DATÇA' NASIL GİDİLİR

Datça’ya en yakın havalimanları Milas Bodrum veya Dalaman havalimanları. Datça’ya gideceklerin öncelikle Marmaris’e gelmeleri gerekiyor.
Mesafe olarak Datça Marmaris 70 km, Datça Muğla arası 122 km. Datça İzmir 330 km, Ankara 708 km, İstanbul 882 km mesafede. Datça Antalya ise 394 km uzaklıkta yer alıyor. Datça Ankara 11 saat, Bursa’dan 12 saat, İstanbul’dan ise 14 saat sürüyor. Datça İzmir 6-7 saat, Datça Muğla 2 saat sürüyor.

Dalaman’dan Datça’ya nasıl gidilir
Dalaman Havaalanı Datça arası 160 km. Dalaman Havalimanından Marmaris’e 07:30 ile 01:30 saatleri arasında inen uçaklara göre HAVAŞ servisi düzenleniyor. Marmaris otogarından Datça minibüslerine ile Datça’ya 1 buçuk saatte gidiliyor.
Bodrum’dan Datça’ya nasıl gidilir

Datça’ya en kolay ulaşım Bodrum üzerinden feribotla yarımadaya gitmek. Milas Bodrum Havalimanıdan Bodrum Marina’ya geçin ve buradan kalkan Datça feribotlarıyla toplamda 2 saatte Datça Kormen Limanına ulaşabiliyorsunuz.Haftanın her günü İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen’den yaklaşık 1,30 saat süren direkt uçuşlarla Bodrum Havalimanına uçabilirsiniz.

DATÇA LEZZETLERİ

Bu yörede yemeklerde et fazla kullanılmaz, nohut, mürdümük, fasulye, kuru bakla gibi baklagiller sıkça kullanılır. Tabii Datça sofralarında otlarla yapılan yemeklerin yeri başka. Bu tatlarda kullanılan naturel zeytinyağının rolü büyük, yerli halkın büyük bir kısmı kendi bahçelerindeki zeytin ağaçlarından kullanacakları yağı elde ederken, bizler de onların sattığı ihtiyaç fazlası yağı alarak kullanıyoruz.

Yağmurlarla birlikte birçok değişik ot doğada, tarlalarda kendini gösterir, sıkça doğada ot toplayan kadınlara rastlayabilirsiniz. Bu otlar Cumartesi günü açılan Datça pazarında köy tezgahlarında da satılmakta.

Dallampa, ilabada ve karaville Datça'nın en meşhur yemekleri arasındadır. Zengin bir mutfağa sahip olan Datça'da bademli incir tatlısı ve lokma tatlısını da denemeyi sakın unutmayın. Bölgenin yöresel yemekleri damağınızda ayrı bir yer edinecek.